Obnova crkve i samostana
Obnova crkve i samostana
Do razaranja tijekom Domovinskog rata, kada je crkva teško oštećena i franjevci prognani, franjevački samostan s crkvom sv. Filipa i Jakova bio je najstariji očuvani barokni spomenik i uopće najstarija vukovarska građevina. Kompleks je danas izvana obnovljen i registriran kao spomenik kulture A kategorije.
Obnova crkve sv. Filipa i Jakova izvana kao najzahtjevnijeg i najbitnijeg objekta u Vukovaru, te konstruktivno najzahtjevnijeg zahvata na području Slavonije i Baranje započinje 1998. godine. Istodobno, obnavlja se zvonik na crkvi, te samostan s odradom vanjskih konzervatorskih radova.
Obnova je završena 2000. godine zaslugom Ministarstva javnih radova, obnove i graditeljstva, a darom Zagrebačke županije. Radove obnove izvela je vukovarska graditeljska tvrtka „Volko“.
Nakon obnove crkve i samostana izvana, uslijedila je obnova samostana iznutra koja je uz mnogobrojne majstorske radove završila 2004. godine kada su se braća franjevci ponovno uselila u svoj voljeni samostan. Prostorije i hodnici su lijepo u uređeni. Braća franjevci smješteni su na prvom i drugom katu s pogledom na grad, upravo gdje su i prije stanovali, a časne sestre imaju svoj posebni ulaz i samostansko krilo s pogledom na Dunav i klaustar.
Unutarnja obnova crkve sv. Filipa i Jakova počela je krajem 2008. godine dolaskom novoga gvardijana, fra Gordana Propadala. Krenulo se najprije sa žbukanjem, instaliranjem podnog grijanja i popločenjem. Pločice koje su postavljene u svibnju 2010. godine identične su onima prije razaranja Vukovara, a budući da ih kod nas nitko ne proizvodi, preko Njemačke su dobavljene iz Maroka i položene u rekordnom vremenu. Oltari sv. Antuna, Gospe Lurdske i sv. Franje su obnovljeni, dok je oltar Gospe Žalosne obnovljen u „ranjenom“ obliku.
Postavljeno je 48 novih klupa, dok su se postojeće stolice zadržale na lateralnim dijelovima crkve. Ispovjedaonice su izgrađene u stilu u kakvom su bile ranije, kao i sakristijski ormari. Elektrifikacija je provedena, rasvjetna tijela i ozvučenje instalirani, a kor crkve gotovo je spreman prihvatiti nove orgulje, koje će prema broju registara biti druge u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji.
Da bi se ipak ostavio trag stradanja crkve u Domovinskom ratu jedan dio crkve, tj. kapela Gospe Žalosne, ostavljen je neožbukan[1], odnosno ranjen s cijelim oltarom Gospe Žalosne koji je bio miniran i razbijen u 60 komada. Zidovi u kapeli sv. Franje ožbukani su i restaurirani kako su bili prije Domovinskog rata[2], dok je sav ostali dio crkve ožbukan u bijelo s nadom da će jednoga dana u svjetlu stare slave doći i novi oslici. Radove žbukanja i postavljanja pločica u crkvi izvela je osječka građevinska tvrtka „Monte Mont“.
[1] Vukovar, u svojoj naravnoj i legitimnoj težnji da bude „svoj na svome“, pod silinom zla i nasilja, doživio je razaranje – razapinjanje i umiranje, kako na materijalnim objektima tako i na tijelu i dušama svojih građana. Inicijativom fra Gordana Propadala, gvardijana „rane“ nanesene Vukovaru trebalo je više valorizirati i pod pastoralno-teološkim vidom, tj. u svjetlu Kristove smrti i uskrsnuća. Kao što je Krist na „hramu svoga tijela“ sačuvao biljege svetih rana, zar ne bi priličilo da i „rane“ nanesene Njegovom „svetom hramu“ – crkvi, budu sačuvane i da, za današnje vrijeme, svjedoče svijetu o strahoti zla, kao i o trpljenju i ljubavi nevinih.
[2] Zidove u kapeli sv. Franje ožbukali su i obnovili u svjetlu prije Domovinskog rata restauratori György Kiss i Marijan Sušac u prosincu 2008. godine.
600 total views, 1 views today