Naša izdanja
Naša manja izdanja su sljedeća:
Klanjamo ti se smjerno – pjesmarica za klanjanje (2005.); Gospodine, što hoćeš da učinim – p. Francesco Marchesi – životopis sv. Franje na temelju Legende trojice drugova (2006.); Raspored sati na početku školske godine; S anđelima kroz došašće (2007.); U Vukovar za istinu i pravdu – hodočasnički vodič (2007). Moj korizmeni vodič (2008.); Moj euharistijski susret – svojevrsni vjeronaučni indeks (2010.) Križni put za djecu (2011).
A veća izdanja u širem obliku predstavljamo:
PJESMARICA ZA MLADE “HVALJEN BUDI”
U izdanju župe sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, Festivala duhovne glazbe “Bonofest” i Osječkog lista, d.o.o. iz tiska je izašla pjesmarica za mlade HVALJEN BUDI.
Nakon više od dvije godine rada na prikupljanju i obradi pjesama pjesmaricu su u povodu 800-te obljetnice osnivanja Franjevačkog reda pripremili članovi Franjevačke mladeži Vukovar zajedno s redovnicama sv. Križa iz Đakova i glazbenom skupinom “Novo svitanje” iz Zagreba.
Pjesmarica u dvostrukom izdanju donosi 376 pjesama iz bogate tradicije hrvatskog naroda, poznate duhovne popijevke, kao i novije napjeve naših mlađih skladatelja. Izdanje s notama i akordima za gitaru tiskano je na 450 stranica u formatu 21 x 28 cm.
Drugo “džepno” izdanje sadrži samo tekstove na 350 stranica formata 16 x 10 cm. Obje pjesmarice tiskane su na biblijskom papiru.
Pjesmarica je namijenjena susretima mladih vjernika, da im omogući lakši, neposredni i živi izražaj srdaca pred Gospodinom. Ona želi biti samo sredstvo, biti u službi, jer se mladi danas najlakše izriču kroz pjesmu, molitvu i susrete.
Napravljena je da bude na korist mladima u njihovim najrazličitijim susretima, hodočašćima, duhovnim obnovama, katehezi i sl., a ujedno je i konkretno pomagalo za rad s mladima. Stoga je u “džepno” izdanje uvrštena i službena molitva Crkve Jutarnja i Večernja, odnosno 4 tjedna Psaltira (iz Časoslova) s vlastitim antifonama i molitvama liturgijske godine, a na kraju se nalaze i molitve iz franjevačke baštine.
Važno je napomenuti, kako ovo nije liturgijska pjesmarica, no ipak donosi i pjesme koje se nalaze u liturgijskim pjesmaricama, pa se stoga mogu pjevati i u liturgiji, vodeći računa o liturgijskim crkvenim propisima. U tom smislu predgovor je napisao đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić koji je i pohvalio inicijativu za ovo trenutno najopsežnije izdanje za mlade.
NEDJELJNA I BLAGDANSKA RAZMIŠLJANJA – GODINE A, B i C
Ova knjiga nastala je, kako bi se to tehnički smjelo reći, „na terenu“. Naime, Marija Kovačević po struci je mr. tehnologije, radila je u gospodarstvu i bavila se istraživačkom radom, odnosno nastavničkim poslom na području „identifikacije tekstilnih vlakana kemijskim metodama“, a nakon umirovljena studira dopisnu teologiju i aktivno sudjeluje u biblijskoj zajednici Pastoralnoga centra sv. Bono u župi sv. Filipa i Jakova u Vukovaru. Pripremajući se za rad spomenute zajednice, uredno, studiozno i pedantno bilježi sve u svoju bilježnicu, a nakon susreta zapisuje svoja razmišljanja i sve ono što je povezano sa zadacima koje je vrlo savjesno shvaćala i prihvaćala. Tako je obradila liturgijska čitanja svih triju liturgijskih godišta, a ovo je prva knjiga koja se objavljuje s uvjerenjem da će poslužiti pojedincima i zajednicama koji su zauzeti u liturgijskim ili biblijskim zajednicama. Materijal koji se nalazi u ovoj knjizi, koja obrađuje godište B, plod je odlične suradnje autorice s fra Ivicom Jagodićem, župnikom i s prof. dr. Mariom Essertom koji je računalno pratio, obradio i uredio tekst za objavljivanje. Knjiga izlazi kao suizdanje Dopisne teologije „Fra Jerka Fućaka“, Kršćanske sadašnjosti d.o.o. i Župe sv. Filipa i Jakova iz Vukovara.
CRKVA I VUKOVARSKI FRANJEVCI
Iz recenzija:
Jednostavnom povijesnom i pastoralnom naracijom te govorom slika, ova monografija posreduje franjevačko poslanje i služenje Bogu i čovjeku te franjevačku ulogu u očuvanju i stvaranju hrvatskog katoličkog identiteta tijekom stoljeća a posebice za vrijeme srpske agresije na Vukovar kada su franjevci zajedno s hrvatskim narodom trpjeli, protjerani iz Vukovara i odvedeni u srpske koncentracijske logore, zajedno bili u progonstvu i vratili se u uništeni grad kako bi ga zajedno duhovno i materijalno obnavljali. Stoga je ova dojmljiva monografija otvorena i živa memorija u kojoj su sv. Bono, premda izgorjeli, snažnije prisutan u srcima Vukovaraca; nanovo podignuti crkveni zvonici, snažniji su znak i poziv na molitvu; stare knjige franjevačke knjižnice, „ranjene“, snažnije pričaju i Vukovarci, premda s dubokim ranama rata, vjeruju, svjedoče i žive upravo jer postaju članovima žive jezgre franjevačke župne zajednice. Franjevci svećenici i njihove žive zajednice vjernika otvaraju nadu i jesu nada Vukovara, što ova knjiga nedvojbeno i pokazuje: Vukovar živi.
Monografija Crkva i vukovarski franjevci je stručna knjiga u kojoj se prepoznaje dinamička franjevačka župna zajednica kao prototip duhovno-pastoraIne i moralne obnove Vukovaraca s jedne strane, a s druge pak strane sakralna obnova franjevačkog samostana i crkve kao prototip materijalne obnove hrvatske kulturne baštine nakon srpske agresije na grad Vukovar prije dva desetljeća. Pastoralno-duhovna obnova ostvaruje se pomoću aktivne i dinamične jezgre župne zajednice evangelizacijom i katehezom pojedinih dobnih uzrasta vjernika, a u obnovi sakralne arhitekture uključene su sve relevantne kulturne ustanove Republike Hrvatske. Stoga je u svakom pogledu preporučujem za objavljivanje.
Prof. Dr. sc. Vine Mihaljević
U Vukovaru s Ijudima borave već od 13. stoljeća sve do danas franjevci. Crkva sv. Filipa i Jakova, te uz nju dograđen samostan, vjekovni su svjedoci vjerskog i kulturnog života u Vukovaru. U opisu crkve i samostana autor se služio već izdanim djelima mnogih autora. Izvjesni broj stranica posvećen je pastoralnom djelovanju u vukovarskoj župi čega je autor i sâm svjedok kao aktualni župnik. Kratka poglavlja, primjereni naslovi, obilni slikovni prilozi kao i lagan stil potiču čitatelja da djelo pročita u jednom dahu. To je, naime, najveća vrijednost ove monografije fra Ivice Jagodića.
Fra Vatroslav Frkin
BONOFESTOVA IZDANJA – CD – nosači zvuka od 2006. do 2015. godine.
Zbor mladih “VIS Damjan”
Dječji crkveni zbor – Glasnici sv. Bone.
9,917 total views, 2 views today