Glazbena arhivska građa
Modona di, Andrea, Canto harmonico in cinque parti diviso, … Modona, 1690. v8*. Ad Simplicem Usum Fr. Franciscus de Valkovarino. Pro Conventu Valkovar. Anno 1722.
Prema Izvještaju o glazbenoj baštini koju su popisivali L. Šaban i Z. Blažević iz 1980. godine[1] navodimo glavna glazbena djela vukovarskog samostana, za koji autori navode da je najbogatiji po sačuvanim glazbenim rukopisima.
Ima pet rukopisnih kantuala:
Orguljaški priručnik fra Antuna SAndukčića iz Cernika iz 1732. godine. Fra Andrija Sandukčić (Cernik, 1654. – Vukovar. 26. siječnja 1733.). Službovao je u Vukovaru i bio vikar samostana. Samostanska kronika kod njegove smrti svjedoči: otac veoma čestita života.
Franjo Kuhač spominje da je vidio Jaićevu kajdanku, a pronašao je prijepis iz XVIII. stoljeća jedine poznate simfonije Amanda Ivančića, te se pretpostavlja da se izvodila u Vukovaru.
Marijan Jaić, Napivi bogoljubnih cerkvenih pisamah ponajviše u poznatoj pismarici, Vincu naimenovanoj, … Budim, 1850. 4* Pro Choro SS. Philippi et Jacobi Apost, Vukovarini
Glazbeni arhiv čuva i rukopise i notne zapise: fra Kamila Kolba, Hruze i drugih autora.
U zbirci je nekoliko tiskanih glazbenih priručnika iz XVIII. stoljeća, te bogata zbirka kantuala, pjesmarica i drugih glazbenih izdanja od Jaićevih „Napiva“ iz 1850. pa sve do naših dana.
Prema izvorima koji su danas dostupni samo u literaturi, rukopisna glazbena građa vukovarskog franjevačkog samostana je najbogatija brojem jedinica među podunavskim samostanima Reda.[2] Arhivska građa kao i cijela knjižnica zajedno je sa samostanom pretrpjela velika oštećenja tijekom rata i okupacije.
Crkvena glazbeno-arhivska građa vukovarskog franjevačkog samostana je „iz progonstva“ napokon vraćena tek 2004. godine, a 2010., pod stručnim vodstvom mr. sc. Branke Ban započeto je sređivanje vukovarske glazbeno-arhivske knjižne građe. Kataloška slika ovog franjevačkog slavonsko-srijemskog lokaliteta tek će se nakon sređivanja moći upotpuniti i postaviti u kontekst hrvatske crkvene literature – s posebnim osvrtom na Vukovar.
[1] Ladislav ŠABAN i Zdravko BLAŽEVIĆ (1980.), Izvještaj o dvogodišnjem sređivanju triju glazbenih zbirki u Osijeku i o pregledu glazbenih rukopisa i knjiga u franjevačkim samostanima u Slavoniji i Srijemu, // Arti musices, 11, Zagreb, str. 47-101.
[2] Ladislav ŠABAN i Zdravko BLAŽEVIĆ (1980.), Izvještaj o dvogodišnjem sređivanju triju glazbenih zbirki u Osijeku i o pregledu glazbenih rukopisa i knjiga u franjevačkim samostanima u Slavoniji i Srijemu…, str. 88.
2,106 total views, 2 views today